Városlista
2025. április 27, vasárnap - Zita

Hírek

2014. December 15. 15:49, hétfő | Helyi
Forrás: Dombóvári Helytörténeti Múzeum

A légzőrendszer gyógynövényei a Dombóvári Herbáriumban

A légzőrendszer gyógynövényei a Dombóvári Herbáriumban

A Helytörténeti Múzeumban, a Dombóvári Herbárium beszélgetés-sorozat decemberi összejövetelén „A légzőrendszer gyógynövényei” címmel dr. Bencze Bálint tartott előadást.

Az anatómiai, élettani és kórtani ismeretekről, valamint a hozzákapcsolódó gyógynövényekről is színesen-érdekesen, közérthetően beszélt.
A légzőrendszerünket a születésünktől életünk végéig fokozottan fenyegetik a környezeti ártalmak, mint például a szennyezett levegő, vagy különféle baktériumok, vírusok. Érdemes gondot fordítani a légúti betegségek megelőzésére különösen télen amikor a nátha, influenza újult erővel terjed. Gyakran nem kerülhető el, a zárt közösségben, zsúfolt helyen való tartózkodás, de a fertőzés terjedésének csökkentésében némi segítséget nyújthatnak a gyógynövények

Légfrissítés természetes illóolajakkal, meleg kakukkfű-, útifűtea esetleg mézzel édesítve, vagy akár pár szem gyógyfüves cukorka megnehezíti a kórokozók dolgát. Persze előfordul, hogy mégis súlyosabb szövődmény alakul ki, és szükséges a modern orvostudomány segítsége.
Asztma, tüdőgyulladás vagy az újra támadásba lendülő tuberkulózis (TBC) esetén kizárólag kiegészítő kezelésre való a természet patikája a kezelőorvossal történt egyeztetés mellett. Tünettől függően segítségünkre lehet csokornyi szép és hasznos gyógyfű, köztük a mályvafélék, bodzavirág, hársfavirág, martilapu, apróbojtorján vagy az orvosi zsálya.
Érdekességként szó volt az említett növények népi és tudományos elnevezésének kialakulásáról is, mint a kakukkfűé, ami akkor nyílik mikor a kakukkmadár megszólal, a zsályáé melynek tudományos neve salvia...és jelentése „gyógyítani”, vagy az emberi tüdőre emlékeztető mintázatú és alakú pettyegetett tüdőfűé.

A Dombóvári Herbárium a jövő évben is várja az érdeklődő látogatókat.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 25. 14:56, péntek | Helyi

A Dombóváron született Franjo Vlasic horvát bán emléke előtt tisztelegtek

A horvát bán emléke előtt hajtottak főt Tolna Vármegye és Dombóvár elöljárói, és a horvát közösség kiemelt vendége Drago Horvat főkonzul.

2025. Április 24. 14:00, csütörtök | Helyi

Egy dombóvári és két pécsi drogterjesztőt fogtak el

Egy dombóvári férfi két pécsitől vette a kristályt, majd helyben és a környező településeken adta tovább.

2025. Április 24. 09:39, csütörtök | Helyi

Medence vegyszerek és kiegészítők a Let's Do It Bálint Barkácsáruházban

Cím: Dombóvár, Köztársaság út 17.

2025. Április 23. 09:22, szerda | Helyi

Kérjük, segítsen megtalálni szeretett cicánkat!

Mágocsiak vagyunk, nagyon hazavárjuk.