Hírek
2011. Szeptember 20. 07:41, kedd |
Belföld
Forrás: ELTE
Az amerikaiak 86 százaléka elfogadja a vegyes házasságot
Az amerikai társadalomban az elmúlt ötven évben sokat változott a fehérek és a feketék között kötött vegyes házasságok megítélése a Gallup évtizedek óta folytatott felmérése szerint.
Az első, 1958-as közvélemény-kutatáskor csupán 4 százalék helyeselte egy fehér és egy fekete amerikai házasságkötését. Sőt, először 1997-ben fordult elő, hogy az amerikaiak többsége elfogadta az ilyen frigyet.
A kutatásokból az is kiderült, hogy a feketék mindig is toleránsabbak voltak ebben a kérdésben. 1968-ban már a feketék 56 százaléka elfogadta a vegyes házasságot, ugyanekkor a fehéreknek csupán a 17 százaléka gondolta így. Még 1992-ben is óriási különbségeket tapasztaltak a kutatók. Amíg a feketék 70 százaléka fogadta el a vegyes házasságot, addig ez az arány a fehérek között 44 százalék volt.
A kutatás szerint a fekete-fehér vegyes házasságot az átlagosnál kevésbé támogatják a déli államokban, a republikánusok, a konzervatívok, valamint azok, akiknek nincs felsőfokú végzettségük. A legkevésbé toleráns csoportnak a 65 évnél idősebbek bizonyultak, körükben 66 százalékos a vegyes házasság támogatottság.
A kutatók szerint a vegyes házasság támogatottságának növekedése elsősorban a változó társadalmi attitűdöknek köszönhető. Ugyanakkor nem elhanyagolható a társadalom összetételének változása sem, hiszen az előítéletesebb, kevésbé haladó gondolkodású idősek aránya folyamatosan csökken a felnőtt népességen belül.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 30. 07:05, péntek | Belföld
Lantos Csaba: minden család részesül a 30 százalékos rezsikedvezményben
Minden család részesül a 30 százalékos rezsikedvezményben, aki valamilyen vezetéken kapja az energiát - közölte Lantos Csaba energiaügyi miniszter csütörtökön a Kormányinfón.
2026. Január 30. 07:04, péntek | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: érkezik a hathavi fegyverpénz
A honvédelmi miniszter tájékoztatása szerint január utolsó munkanapján, január 30-án fizetik ki az arra jogosult katonáknak a hathavi illetményüknek megfelelő fegyverpénzt.
2026. Január 29. 07:46, csütörtök | Belföld
Közösen indul az országgyűlési választásokon a Munkáspárt és a Szolidaritás Pártja
Közös indulásról állapodott meg a Munkáspárt és a Szolidaritás Pártja a 2026-os országgyűlési választásokon - közölte utóbbi szervezet szerdán a honlapján.
2026. Január 29. 07:45, csütörtök | Belföld
Háborúellenes országjárást indít a Fidelitas
Nem a mi háborúnk! címmel háborúellenes országjárást indít a Fidelitas – jelentette be a Fidesz ifjúsági szervezetének elnöke szerdán Szegeden, a kampánysorozat első állomása előtt tartott sajtótájékoztatón.

