Hírek
2016. December 12. 07:36, hétfő |
Külföld
Forrás: mti
Betört az Iszlám Állam Palmürába

Az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet fegyveresei újabb támadást indítottak a szíriai Palmüra város ellen és betörtek a lakónegyedekbe - közölte vasárnap az orosz hadsereg szíriai megbékélési központja.
Homsz szíriai tartomány kormányzója, Talal al-Barrazi az al-Ihbarija szíriai hírtelevíziónak nyilatkozva elismerte, hogy a több irányból támadó ellenség túlereje miatt a kormányerők és az oldalukon harcoló milicisták kivonultak a város központjából és a külterületeken foglaltak el védelmi állásokat.
A szíriai orosz parancsnokság közleménye szerint az IÁ erőinek átcsoportosítása után több mint 4 ezer fegyveressel ostromolja a várost. Palmüra térségébe a terrorszervezet Rakka és Deir ez-Zór térségéből dobott át harcosokat és páncélozott járműveket. Ezt az orosz álláspont szerint az tette lehetővé, hogy az Egyesült Államokhoz igazodó szíriai ellenzéki erők Rakkánál leállították a terrorszervezet elleni katonai műveleteket.
Korábban szíriai ellenzéki források számoltak be arról, hogy az IÁ harcosai ismét betörtek Palmürába, ahonnan csak néhány órával korábban sikerült kiszorítani őket. Az orosz védelmi minisztérium viszont a nap folyamán korábban még olyan közleményt adott ki, amelynek értelmében szombatra virradóra még sikerült visszaverni az IÁ minden, a városba történő betörést célzó támadását.
Az orosz katonák később arról tettek bejelentést, hogy noha az IÁ mind élőerőben, mind katonai felszerelésben komoly veszteségeket szenvedett el, de igyekszik megvetni a lábát a város belsejében. Rámutattak, hogy az orosz légierő a lakónegyedeket nem bombázza, amit a terroristák kihasználnak.
A katari tulajdonban lévő al-Dzsazíra pánarab televízió szerint a terroristák teljes mértékben ellenőrzésük alá vonták Tadmor települést az ókori palmürai romok közvetlen közelében.
A szaúdi tulajdonban lévő al-Arabija pánarab tévéállomás szerint az IÁ bevette a város feletti uralkodó magaslaton elhelyezkedő erődöt és részben bekerítette a palmürai repülőteret. A televízió szerint a fegyveresek civil lakosokat vettek őrizetbe és szállítottak el ismeretlen helyszínre.
Az IÁ szélsőségesei 2015 májusában foglalták el Palmürát, ahonnan csak idén március 27-én sikerült kifüstölnie őket a kormányerőknek az oroszok légi támogatásával. Az IÁ ezalatt számos olyan egyedülálló, nagyjából 2 ezer éves ókori műemléket megsemmisített, amelyek az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi listáján szerepeltek.
A szélsőségesek csütörtökön újabb offenzívát indítottak a gázmezők közelsége miatt stratégiai jelentőséggel bíró város megszerzéséért, amelynek nagy részét az angliai székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (ODSH) szerint szombatra el is foglalták.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 30. 07:33, szerda | Külföld
Fegyveres támadás történt egy New York-i felhőkarcolóban, többen meghaltak
Két biztonsági őr és két irodai alkalmazott halt meg a New York-i felhőkarcolóban hétfő este történt fegyveres támadásban – derül ki az erőszakos cselekménnyel kapcsolatban kedden nyilvánosságra hozott részletekből.
2025. Július 29. 07:45, kedd | Külföld
Parajd - Bevezették a Korond-patak vizét a bánya fölött megépített csőrendszerbe
Bevezették hétfő hajnalban az elárasztott parajdi sóbánya fölött folyó Korond-patak vizét az ebből a célból épített csőrendszerbe, és ezzel végéhez közelednek a bányánál zajló sürgősségi munkálatok
2025. Július 29. 07:38, kedd | Külföld
Donald Trump bejelentette, hogy 10-12 napos határidőt szab a háború megállítására
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy új, 10-12 napos határidőt szab az ukrajnai háború megállítására, amivel lerövidítette a július közepén általa adott 50 napos határidőt.
2025. Július 28. 07:57, hétfő | Külföld
Izrael naponta tízórás humanitárius szünetet tart a Gázai övezetben
Az izraeli hadsereg naponta tíz órán át \"humanitárius szünetet\" tart a harcokban a Gázai övezet több térségben – jelentette be az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap reggel.