Városlista
2025. április 26, szombat - Ervin

Hírek

2012. Március 24. 18:00, szombat | Helyi
Forrás: dr. Kriston Vízi József

Bronzkori halottak maszkos arcai Dombóváron

Bronzkori halottak maszkos arcai Dombóváron

A Dombóvári Helytörténeti Gyűjteményt a múlt század 30-as éveitől kezdve szisztematikusan megalapozó gimnáziumi és zárdaiskolai tárak mára pótolhatatlan néprajzi, mesterség- és életmódtörténeti kincseket őriztek meg.

Az 1984-ben egyesületbe tömörült helyi városszépítők szorgalmának és a mindenkori önkormányzatok támogatásának köszönhetően több mint tíz éve önálló múzeum működik a múlt adta tárgyak és dokumentumok további őrzésére. A szakszerű feldolgozást és további gyarapítást képzett és gyakorlott muzeológus végzi számos önkéntes és más szakmatársak odaadó segítségével.

A helyi művelődéstörténet számos egyedi darabja vagy csakis itt készült tárgyegyüttese mellett fontosak azok is, amelyek a több ezer évvel ezelőtt élt népesség kulturális kapcsolatait jelzik, vagy az azokról korábban ismert tudásokat árnyalják.

Utóbbiak sorába tartozik az a két kisméretű, díszített kerámia edény is, amelyről most már bizonyosan tudható, hogy a bronzkori halotti kultusz jellegzetes tárgyai. Dr. Szabó Géza, szekszárdi régész kutatásai nyomán világossá vált: az úgynevezett Mészbetétes edények népe dél-dunántúli csoportjába tartozó, két különböző formájú kis edény külső oldalán lévő mintázatok nem kifejezetten csak a díszítőkedv nyomán jöttek létre.

Ahogy a régész a közelmúltban született és a tervek szerint egy nem sokára megjelenő dombóvári tanulmánykötetben olvasható cikke jelzi: „… valószínűleg a mintegy 3600 évvel ezelőtti halott arcának maszkos ábrázolása néz ránk az edény faláról. A felsőrész a fejdíszt, a körbefutó sáv pedig annak díszes pántját, az alsó motívumok pedig a szemet, orrot, bajszos-szakállas szájat jelzik. A Dombóvári Helytörténeti Múzeumban őrzött csupor oldalán lévő ábrázolás azért is rendkívül izgalmas és különleges, mert közel egykorú a mükénéi aranymaszkokkal, s egyben jelzi a halotti maszk használatának széles körben elterjedt, azonban a Mészbetétes edények népe területén először megfigyelt szokását is. Megfogalmazás tekintetében a dombóvári arc egyik legjobb párhuzama a mükénéi fellegvárban talált arany- és üvegpaszta függők öntésére szolgáló öntőformán látható, mely a mi edényünknél kicsit későbbre, az i.e. 15-13. század közti időszakra keltezhető.

Az pedig a megfelelő természettudományos vizsgálatok elvégzésig csak feltételezhető, hogy a fehér mészbetét a halott porrá őrölt hamvait őrzi - nemcsak formájában, hanem lelkében is megjelenítve a halottat a sírokba helyezett edények testén.

A helyi állandó kiállításon már látható tárgyakat eredetileg Dr. Verseghy Ferencné adományozta a dombóvári gyűjtemény elődje gyarapítóinak.

Kriston Vízi József dr. múzeumvezető, helytörténész
muzeum.dombovar@gmail.com
, www.muzeumdombovar.fw.hu

A tárgyakról és az adományozóról készült további fotók a képgalériában. Nyissa meg a lenti képre kattintva!

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 25. 14:56, péntek | Helyi

A Dombóváron született Franjo Vlasic horvát bán emléke előtt tisztelegtek

A horvát bán emléke előtt hajtottak főt Tolna Vármegye és Dombóvár elöljárói, és a horvát közösség kiemelt vendége Drago Horvat főkonzul.

2025. Április 24. 14:00, csütörtök | Helyi

Egy dombóvári és két pécsi drogterjesztőt fogtak el

Egy dombóvári férfi két pécsitől vette a kristályt, majd helyben és a környező településeken adta tovább.

2025. Április 24. 09:39, csütörtök | Helyi

Medence vegyszerek és kiegészítők a Let's Do It Bálint Barkácsáruházban

Cím: Dombóvár, Köztársaság út 17.

2025. Április 23. 09:22, szerda | Helyi

Kérjük, segítsen megtalálni szeretett cicánkat!

Mágocsiak vagyunk, nagyon hazavárjuk.