Hírek
2015. Január 20. 07:50, kedd |
Helyi
Forrás: Dombóvári Helytörténeti Múzeum
Dombóvári Herbárium - A teázás története
A Helytörténeti Múzeumban ötvenedik alkalommal találkoztak a Dombóvári Herbárium látogatói. Ezúttal teadélután keretében a teázás története volt a beszélgetés témája.
A teacserje őshazája Kína és India déli területe, ahonnan kilenc hónapnyi tengeri úton, holland hajókon 1610-ben érkezett az első teaszállítmány Európába.
Kezdetben gyógynövényként patikákban árulták, későbbiekben a fogyasztása élvezeti italként fokozatosan elterjedt Európában és az egész világon. A kiváló minőségű tea előállítása a termesztéstől a szüretelésen át egészen a feldolgozásig ma is kézi munkával történik. A tea aromája függ a termőhelytől és a feldolgozás módjától.
A teával kapcsolatos történelmi eseményről dr. Fata Mária főorvosnő tartott érdekes kiselőadást. Ami nem más mint a „Bostoni teadélután”, amely nagyban hozzájárult a függetlenségi háború kitöréséhez, majd az Amerikai Egyesült államok megalakulásához.
A nagy teatermelő népeknél a teának tisztelet, megbecsülés járt. Kialakultak a tea elkészítésének és felszolgálásának szabályai. Kína és Japán híres a szigorú szabályokhoz kötött teaszertartásokról. Az európai kultúra ezeket nem vette ugyan át, de kialakultak itt is teázási szokások, sorra nyíltak a teaszalonok. Az angoloknál ma is élő szokás az „Ötórai tea „ szertartása. A teázáshoz mindig elegáns környezet, finom vonalú porcelánok, kecses ezüstök illettek, ezért fellendült a porcelángyártás és egyre több megrendelést kaptak az ötvösök is.
A herbalisták bemutatták kedves teázós tárgyaikat. A déd- és nagyszülőktől örökölt, és mai kancsókból, csészékből , ezüst vagy bambusz kiegészítőkből, valamint fekete, zöld, fehér teákból rögtönzött, mini kiállítást” tartottak. A beszélgetést dr Lehoczkyné Pörös Eszter Egy csésze tea című novella részletével színesítette.
A Dombóvári Herbárium februárban is várja az érdeklődőket.

Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 11. 08:58, szerda | Helyi
Ma kezdődik a Valentin napi orchidea vásár Kaposszekcsőn
A Kaposszekcsői Ipari Parkban található DBD Orchidea üvegházban 3 napig akár 50 %-os akcióval vásárolhatók gyönyörű orchideák a közelgő Valentin nap alkalmából.
2026. Február 10. 11:16, kedd | Helyi
Jótékonysági versenyen indultak a Tolna vármegyei tűzoltók
Tolna vármegyéből öt önkéntes tűzoltó egyesület és két hivatásos tűzoltó-parancsnokság, összesen huszonegy tűzoltója állt rajthoz. A csapatversenyben a Dombóvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság végzett az első helyen.
2026. Február 09. 19:46, hétfő | Helyi
Figyelmetlen tolatás miatt elütöttek egy asszonyt Dombóváron
A gyalogos könnyű sérülést szenvedett.
2026. Február 05. 08:44, csütörtök | Helyi
Kiemelten népszerű ajánlatokkal várja a napelemes pályázókat a Z-Solar
A napelemes megoldások specialistája és prémium kivitelezője, a Z-Solar kiegyensúlyozott csomagajánlatokkal is készült az Otthoni Energiatároló Programban pályázóknak és érdeklődőknek. Ismerje meg a lehetőségeket!

