Városlista
2025. augusztus 1, péntek - Boglárka

Hírek

2016. Február 16. 08:41, kedd | Helyi
Forrás: Dombóvári Helytörténeti Múzeum, fotók: Németh Gabriella

Dombóvári Herbárium – Magyarország legszebb arborétumai és botanikus kertjei

Dombóvári Herbárium – Magyarország legszebb arborétumai és botanikus kertjei

A Dombóvári Herbárium februári összejövetelén Orbán Jánosné és Orbán János a „Magyarország legszebb arborétumai és botanikus kertjei” című előadásával csodaszép helyekre, képzeletbeli kirándulásra hívta a jelenlévőket.

Az előadók minden helyszínt saját maguk által készített fotókkal mutattak be, ami még élvezetesebbé, hitelesebbé tette a beszélgetést.

A botanikus kertek – magyar nevükön füvészkertek – a lehető legpontosabban nyilvántartott élőnövény gyűjtemények melyek elsősorban a tudományos kutatást és oktatást szolgálják, de az ismeretterjesztés, kikapcsolódás színterei is. Valójában az arborétum is növénygyűjtemény, de ott túlnyomórészt fák és cserjék találhatók. Elnevezése is az élőfát jelentő latin „arbor” szóból ered.
Az arborétumok többnyire főúri kastélykertekből alakultak ki, a növények telepítése elsősorban esztétikai szempontok szerint történt. A növényi élőhelyek erőteljes pusztulása miatt vannak olyan fajok, amelyek már csak botanikus kertekben megtalálhatók.

Magyarországon harminckét botanikus kert nyújt lehetőséget kirándulásra, kikapcsolódásra. Köztük például a 82 hektáros Szarvasi Arborétumban, ahol többek közt a gróf Bolza Pál által telepített, évszázados. világhírű „Pepi-kert” is látogatható.

A Jeli Arborétum, melyet 1922-ben kezdett kialakítani gróf Ambrózy-Migazzi István. Ide a legtöbb látogatót a havas-szépe vagyis a rhododendron virágözöne vonzza május-júniusban.

A Debreceni Egyetemi Botanikus Kertjében mindössze 12 hektáros területén nyolcezer (!) növényfaj található. Itt alapították az első Füvészkertet Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály a híres, Magyar Füvészkönyv (1807) szerzői.
A Dombóvári Herbárium beszélgetés sorozata márciusban is érdekes témával vár minden érdeklődőt.

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 30. 07:56, szerda | Helyi

Baráti találkozót tartottak a Dombóvár-Szőlőhegyről elszármazottak és a városrész lakói

Szent Anna napján baráti találkozóra gyűltek össze a Dombóvár-Szőlőhegyről elszármazottak és a városrész lakói.

2025. Július 28. 11:30, hétfő | Helyi

Vadászkamarai látogatás a Fekete István Múzeumban

Dr. Király István a Tolna Vármegyei Vadászkamara titkára július 22-én felkereste a Fekete István Múzeumot.

2025. Július 28. 09:17, hétfő | Helyi

A Magyar Posta tematikus személyes bélyeget bocsátott ki Buzánszky Jenő tiszteletére

A Magyar Posta tematikus személyes bélyeget bocsátott ki Buzánszky Jenő születésének 100. évfordulója alkalmából.

2025. Július 26. 21:35, szombat | Helyi

Retrobogás és falunapi forgatag Kaposszekcsőn

Videó beszámoló a 2025. július 19-én megrendezett Cyclekart futamról és falunapi forgatagról.