Hírek
2014. Április 16. 09:00, szerda |
Helyi
Forrás: Müller Ádám, fotó: www.healthyfoodstar.com
Gondolatok a kávéról - kicsit másképp

Áprilisban is szép számmal jöttek össze a Dombóvári Herbárium előadássorozata iránt érdeklődők.
. Ezúttal két érdekes előadás hangzott el. Az elsőként az Aradról érkezett Patay Éva gyógyszerész, a világszerte ismert és kedvelt trópusi növényről tartott előadást „Gondolatok a kávéról - kicsit másképp" címmel.
A kávécserje a hatodik évtől ad bő termést. Az ültetvények megmunkálása, és a termés feldolgozása nagyrészt kézi munkát igényel, ezzel világszerte 25 millió ember megélhetését biztosítja. A kávébabból nem csak feketeleves készülhet. A kávé termésével már megannyi kutatást végeztek. Az élelmiszer-, gyógyszer-, és kozmetikai iparsikeresen alkalmazza készítményeiben a kávét és hatóanyagait.
A koffein fokozza a szellemi aktivitást, csökkenti az izmok fáradtságát, erősíti a fájdalomcsillapítók hatását. Az antioxidáns hatású klorogénsav tartalma, számos jótékony tulajdonsága mellett gátolja a bőr öregedését, például krémek, szappanok, egyéb kozmetikai készítmények alkotójaként. Legnagyobb mennyiségben az arab kávé zöld magvai tartalmazzák a klorogénsavat.
A tudományos kutatások eredményei mellett több történeti érdekességről is szó esett.
Például arról is, hogy a legdrágább, legzamatosabb ital abból a kávétermésből készül, amely a feldolgozása előtt áthaladt az elefánt vagy a cibetmacska emésztőrendszerén. Az így "előkezelt" kávé kilójáért akár 3000 dollárt is elkérnek. Aggodalomra semmi ok, ilyen luxustermék a hazai üzletekben nem kapható!
Ezt követően Bartha Sámuel Gergely végzős gyógyszerészhallgató, erdélyi nagyszülei lakóvidékén végzett kutatómunkájáról tartott előadást, „Szemelvények Erdővidék népi állatorvoslásából" címmel. Kovászna megye tucatnyi kistelepülését járta be. Az ott élők elsősorban lovat és szarvasmarhát tartanak. A jószág nagy érték, ha megbetegszik sürgős segítségre van szükség. A gazdák azonnal megkezdik a gyógyítást a szüleiktől, nagyszüleiktől tanultak szerint, amíg a messze lévő állatorvos megérkezik. A kehesség, tőgy-gyulladás, különféle sebek gyógyítását elsősorban gyógynövényekkel végzik. A fűzfalapi, azaz a fehér fűz levele mellett a torma, kutyatej, kékiringó, farkasalma és még legalább harminc növény használatos a természet patikájából. A kutatás célja, a még fellelhető állatgyógyászattal kapcsolatos népi tudás megmentése.
A Dombóvári Herbárium előadás-sorozatára továbbra is szívesen várunk minden érdeklődőt!
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 13. 13:16, péntek | Helyi
Kábítószer Ellenes Napot tartottak Dombóváron
Június 11-én immár negyedik alkalommal rendezték meg a Kábítószer Ellenes Napot a Dombóvári Művelődési Házban. A Dombóvári Rendőrkapitányság és a KEF közös programján közel 300 érdeklődő vett részt.
2025. Június 13. 08:15, péntek | Helyi
Támogatásokat és intézkedéseket jelentett be a Dombóvári Gazdakör agrárfórumán Hubai Imre
Eredményes agrárium nélkül nincs sikeres vidék, nincs biztonságos élelmiszer-ellátás és nincs élhető nagyváros sem.
2025. Június 12. 14:21, csütörtök | Helyi
Fekete István Múzeum - a hónap műtárgya
Június hónap műtárgyának Keszthelyi Jenő (1944-2022) intarziaművész, vadász, szakíró Láng Rudolf „Sólyom” tanár, vadászíróról készített képét választotta a múzeum.
2025. Június 12. 09:11, csütörtök | Helyi
Már megvásárolható az idei zsenge, zamatos és édes naki cukorborsó
Vegyék, vigyék, egyék – amíg a készlet tart! Átvétel: Naki Önkormányzatnál. Rendelés, érdeklődés: 0674-585-003