Hírek
2012. Február 07. 13:27, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Két év múlva jön az e-útdíj - fizetős lenne valamennyi városi elkerülő szakasz

A kormány tervei szerint 2014-ben vezetik be a megtett úttal arányos útdíjrendszert, a teherautósok kilométerenként nagyjából húsz forintot fizetnek majd.
A rendszer már az első évben jelentős bevételt hozna az államnak, ezzel egyúttal több pénz jutna az úthálózat fejlesztésére is – írja a Magyar Hírlap.
Mint arról az Index beszámolt, egy kormányzati előterjesztés szerint a személyautósok, illetve a 3,5 tonna össztömeg alatti (jelenleg D1-es kategória) gépjárművel közlekedők még évekig matricát használhatnának, de az is lehet, hogy egy részük – leginkább az alacsony teljesítményű autókkal közlekedők – idővel minden utat ingyenesen vehetnének igénybe. Az e-útdíj bevezetésekor a D1-es kategóriában közlekedők választhatnának a matrica, illetve a megtett úttal arányos díjfizetés között. A tervezet szerint viszont fizetős lenne valamennyi városi elkerülő szakasz, így az M0-s körgyűrű is.
A kormány még nem tárgyalta az előterjesztést, amelynek egyik változata szerint kezdetben csak a gyorsforgalmi utakon, valamint a forgalmas tranzitfolyosókon kellene a megtett úttal arányos rendszerben díjat fizetni, tíz év alatt pedig a 6650 kilométeres főúthálózaton. A másik forgatókönyv szerint a kezdetektől nyolcezer kilométeren kellene a használattal arányos díjat fizetni.A rendszer kiépítése ötvenmilliárd forintba kerülhet, az e-útdíj az első évben 110 milliárdot hozhat az államnak (a matricabevételekkel együtt), ez az összeg tizenhárom év alatt meghaladhatja a négyszázmilliárd forintot.Ilyen formában több pénz jutna az autópályák és a főúthálózat fejlesztésére.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 15. 07:50, hétfő | Belföld
Megújul a fonyódi kikötő
2025. Szeptember 15. 07:49, hétfő | Belföld
Varga-Bajusz Veronika: óriási sikert értek el a magyar fiatalok a szakképzési Európa-bajnokságon
2025. Szeptember 13. 09:27, szombat | Belföld
Ejtőernyős gyakorlattal folytatódott az Adaptive Hussars 2025
Ejtőernyős ugrást hajtottak végre a Különleges Műveleti Parancsnokság katonái pénteken a Várpalota határában lévő nullponti lő- és gyakorlótéren.
2025. Szeptember 13. 09:26, szombat | Belföld
Lázár János részletes, szigorú és őszinte vizsgálatot kért a magyarkúti vonatbaleset ügyében
Minden részletre kiterjedő, \"szigorú és őszinte vizsgálatot\" kért a MÁV vezetésétől a Magyarkút megállónál péntek reggel történt vonatbaleset ügyében az építési és közlekedési miniszter.