Hírek
2013. Május 16. 09:18, csütörtök |
Helyi
Forrás: MTI
Kezdődik a Zsolnay Fesztivál Pécsett

A Fanfara Transilvania fúvószenekar zenés felvezetésével csütörtökön délután megkezdődik a Zsolnay Fesztivál a baranyai megyeszékhelyen.
Márta István, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. ügyvezetője szerdán Pécsen, sajtótájékoztatón elmondta: a május 16. és 20. között a Zsolnay Kulturális Negyedben második alkalommal sorra kerülő eseménysorozaton több mint 140, zenei, színházi, irodalmi és képzőművészeti programja várják az érdeklődőket.
Kiemelte, hogy az elsősorban fiataloknak szervezett fesztivál elsősorban a magyar kultúra sokszínűségét hivatott bemutatni, a neves hazai, azon belül pécsi fellépők mellett ugyanakkor az Egyesült Királyságból, Franciaországból, a Kongói Demokratikus Köztársaságból, Örményországból, Romániából és Spanyolországból is érkeznek művészek.
Bemutatkozik Pécsen a Nouvelle Vague, a Che Sudaka, a Stereo MCs DJ Set, a Wattican Punk Ballet, Dolus Mutombo, a Zagar és a Besh o droM. Koncertet ad Fábián Juli és Zoohacker, A Köztársaság Bandája, a Mrs. Columbo, a Jazzrael, a Budapesti Vonósok, a Magyar Zeneművészeti Társaság kamaraegyüttese és Palya Bea is.
Márta István hangsúlyozta: emlékesttel tisztelegnek Cseh Tamás előtt, a rendezvényen a néhai zenészt kísérő Ad Libitum Együttest hallhatja és egyebek mellett a saját magángyűjteményében őrzött, a művészről készült felvételeket is láthatja a közönség.
Az ügyvezető kitért rá, az ötnapos fesztivál vendége lesz Jókai Anna író, Veiszer Alinda Stohl Andrást és Balázsovits Lajost faggatja a vadászatról a Zsolnay Szalonban. Különlegesnek ígérkezik négy író és három dzsesszzenész estje: Esterházy Péter, Parti Nagy Lajos, Spiró György és Závada Pál közösen lép fel Dés Andrással, Dés Lászlóval és Barcza H. Józseffel.
A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának diákjai köztéri alkotásaikkal jelennek meg a fesztiválon, Franciaországból egy óriás kaleidoszkóp érkezik fény- és mozgásszínházi előadással.
A budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói a Térey János Nibelung lakópark című darabja nyomán készült beszédvizsgával és egy Gyöngyösi Tamás koreografálta mozgásvizsgával jelentkeznek.
A Zsolnay Színház hagyományát követve lesz Gyárturisták program, amelyben művészek szellemes színházi performansz keretében tartanak rendhagyó idegenvezetést a látogatóknak, akik a HOPPart Társulat "Szörprájzpartiján", lakásszínházi előadáson, valamint Jordán Tamás stand up estjén is részt vehetnek.
Márta István szólt arról is, hogy a fesztiválon retro sörmozival, sörrelikviákkal mutatkozik be Magyarország legrégebben alapított söripari cége, a Pécsi Sörfőzde, lesz kézműves piac, a gyermekeket pedig a Bóbita Bábszínházban és annak szabadtéri színpadán várják bábelőadásokkal, gyerekszínházi produkciókkal.
Nagy Csaba, Pécs fideszes alpolgármestere azt hangsúlyozta: a Zsolnay Fesztivál egy olyan, hagyományossá váló színvonalas programsorozat, amely rendkívül népszerű és öregbíti a város hírnevét. Kiemelte, a fesztiválnak tavaly 15 ezer látogatója volt.
A politikus sikeresnek nevezte a pécsi Európa Kulturális Fővárosa program keretében kialakított Zsolnay Kulturális Negyed működését, amelynek tavalyi több mint 200 ezres fizetővendég-száma magasabb volt, mint amennyit a városvezetés előzetesen remélhetett.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 25. 14:56, péntek | Helyi
A Dombóváron született Franjo Vlasic horvát bán emléke előtt tisztelegtek
A horvát bán emléke előtt hajtottak főt Tolna Vármegye és Dombóvár elöljárói, és a horvát közösség kiemelt vendége Drago Horvat főkonzul.
2025. Április 24. 14:00, csütörtök | Helyi
Egy dombóvári és két pécsi drogterjesztőt fogtak el
Egy dombóvári férfi két pécsitől vette a kristályt, majd helyben és a környező településeken adta tovább.
2025. Április 24. 09:39, csütörtök | Helyi
Medence vegyszerek és kiegészítők a Let's Do It Bálint Barkácsáruházban
Cím: Dombóvár, Köztársaság út 17.
2025. Április 23. 09:22, szerda | Helyi
Kérjük, segítsen megtalálni szeretett cicánkat!
Mágocsiak vagyunk, nagyon hazavárjuk.