Hírek
2012. Április 08. 09:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: G. Nagy Róbert/DURA
Nagy eszperantista emléktábláját avatják Dombóváron
Giesswein Sándornak állít emléktáblát a Dél-Dunántúli Regionális Eszperantó Alapítvány. A katolikus egyház és az eszperantó mozgalom nagy alakjának segítségével jutott el Dombóvárra az idén 125 éves nemzetközi nyelv.
A tudományos és a közéletben rendkívül aktív Giesswein Sándor (Tata, 1856-Budapest, 1923) legmagasabb egyházi tisztségét tekintve pápai prelátus volt Győrben. Egyházi tevékenysége mellett ugyanakkor nyelvészként, filozófusként, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjaként, a Szent István Társulat elnökeként, a magyarországi keresztényszocialista mozgalom egyik megalapítójaként, a mosonmagyaróvári választókerület országgyűlési képviselőjeként, a Magyar Békeegyesület elnökeként és a Magyar Országos Eszperantó Egyesület elnökeként (1911-1923) is tevékenykedett. Élete során sokat tett az elesettekért és a kisemberekért.
Sokrétű, pozitív személyisége és tevékenységének dombóvári vonatkozásai miatt döntött úgy a Dél-Dunántúli Regionális Eszperantó Alapítvány (DURA) kuratóriuma, hogy Giesswein Sándor tiszteletére állít emléktáblát a nemzetközi nyelv történetének 125. évfordulóján.
Giesswein az 1900-as évek elején került kapcsolatba Mosonmagyaróváron a dombóvári születésű Szepessy László (Dombóvár, 1880-Doberdó, 1915) költővel, akivel azután megírattatja a keresztényszocialista indulót, a Riadót. 1923-ban, az Eszperantisták Nemzetközi Békeligájának létrehozásakor, az idén 111 éve született Lehman György közreműködésével Dombóváron is meghonosítja az eszperantó nyelvet, amelyet különböző aktivitással azóta is ápolnak a helyi közösségek.
Az április 14-én 14 órakor, a dombóvári római katolikus temető ravatalozójának falán felavatásra kerülő tábla állításának további apropója, hogy idén 100 éve annak, hogy megszületett dr. Gyöngyössy György, az első komolyabb sikereket elért dombóvári eszperantista.
Az alábbi szöveg részlet az egyház és az eszperantó kapcsolatát ismertető tájékoztató lapról, amely a nemzetközi nyelv létezésének 100. évében, 1987-ben jelent meg (forrás: pécsi Eszperantó Múzeum, Máté Kálmánné).

Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 02. 11:28, csütörtök | Helyi
Városnapi ünnepi gála Dombóváron
Dombóvár 1970. április 1-jén kapott városi rangot, melynek évfordulóját idén is méltó módon ünnepelte a város. A hagyományokhoz hűen az ünnepi gálán azokat ismerték el, akik munkájukkal és elhivatottságukkal példát mutatnak a köz
2026. Április 01. 13:47, szerda | Helyi
Bor- és pálinkaversenyt tartottak Várongon
A helyi önkormányzat az idei évben is megrendezte a gazdák bor- és pálinkaversenyét.
2026. Március 27. 10:24, péntek | Helyi
Mindenük elégett Kaposszekcsőn, segítségre szorul a kétgyermekes anya
Egyedülálló anya két gyermekével segítségre szorul, mert bérlakásuk kiégett Kaposszekcső Liget lakótelepen. Lakhatásukat segíti az önkormányzat, de ruháik, használati eszközeik teljesen megsemmisültek,
2026. Március 26. 14:23, csütörtök | Helyi
Körözött férfit fogtak el Dombóváron
A rendőrök egy gyanúsan viselkedő férfira lettek figyelmesek, aki a szolgálati autó láttán menekülni kezdett.

