Városlista
2026. június 14, vasárnap - Vazul

Hírek

2026. Március 15. 08:07, vasárnap | Belföld

Sulyok Tamás: a magyar tudomány és kultúra képviselői összefognak minket

Sulyok Tamás: a magyar tudomány és kultúra képviselői összefognak minket

A magyar tudomány és kultúra emberei munkájuk és alkotásaik által összefognak minket, erősítenek, építenek és gyarapítanak mindannyiunk javára - mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásán szombaton az Országházban.

Az államfő kiemelte: magyar és magyar között nem lehet szakadék, magyar közösség és magyar közösség között mindig kell átjárásnak lennie.

Ezért kell vigyáznunk a hidakra - hangsúlyozta, hozzátéve:

magyar tudomány és a művészet hidaknak tekinthetők, ahogyan a magyar tudomány és kultúra emberei pedig hídembereknek.
Sulyok Tamás rámutatott: a tudomány és a kultúra nem csupán összeköt, hanem egyaránt gazdagít minden magyar közösséget, különbség nélkül.

A köztársasági elnök emlékeztetett az 1848 tavaszán zajló eseményekre. Elmondta: egymást követték a magyarság jövőjét meghatározó események, majd elkezdhettük építeni a magyar jövőt, leraktuk a polgári jogrend alapjait, a modern állam sarokköveit, és ehhez társadalmi egységet is létre tudtunk hozni.

Az államfő rámutatott: 1848 tavaszából és az utána következő szabadságküzdelemből az egész nemzet erőt merít azóta is.

Erőt meríteni és inspirációt szerezni pedig azért is üdvös 1848-ból, mert ekkor született meg a mai polgári Magyarország - mondta Sulyok Tamás, hozzátéve: az akkori nagy magyarok bátorságából és áldozatvállalásából fakad a haza szabadsága és jogrendje.

Felidézte: már az első felelős magyar kormányban is egészen eltérő személyiségek voltak. Példaképeinkké és hőseinkké mégsem a különvéleményük miatt váltak, hanem azért, mert a magyar érdekekért, a nemzet felemelése és a törvényesség védelme érdekében jártak el. Mindezt az összetartás felelősségével, az együtt munkálkodás szükségszerűségével, a nemzettel való sorsközösség vállalásával - tette hozzá.

A köztársasági elnök kiemelte:

a forradalom és szabadságharcból a lényegben való egyetértést tanulhatjuk, mert kiindulópontunk ma sem lehet más, mint a nemzeti érdek elsőbbségének érvényesítése.
"A nemzeti egységnek nem az egyéni különbségeken és véleményeltéréseken túl kell léteznie, hanem mindezek mellett" - hangsúlyozta.

Hozzátette: magyarnak lenni a másik magyar emberhez való tartozást jelent, akivel együtt vagyunk részei a nemzetnek. Történelmünk pedig megmutatta, hogy megtörve, megfogyva, sőt akár szétszakítva is össze lehet, és össze is tudunk kapaszkodni - hangsúlyozta.

Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke társaságában adta át az elismeréseket.

Az ünnepségen rész vett Áder János és Schmitt Pál volt köztársasági elnök, valamint Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 13. 16:00, szombat | Belföld

Vitézy Dávid: megújul a MÁV+ app

Megújul a MÁV+ app: egyszerűbb utazástervezés, könnyebb nemzetközi jegyvásárlás - közölte a közlekedési és beruházási miniszter pénteken a Facebook-oldalán.

2026. Június 13. 14:00, szombat | Belföld

Németh Zsolt bírálta a Fidesz EU ellenes politikáját

Németh Zsolt: a Fidesz-kormány \"túltolta\" az Európa-ellenes politikát, a pártnak vissza kell térnie a polgári irányhoz.

2026. Június 13. 13:00, szombat | Belföld

Meteorológia: a jövő héten megérkezik az első tartósabb kánikula

Míg a jelenlegi hőmérséklet inkább a májust idézi, a jövő héten megérkezik az első tartósabb kánikula - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán pénteken.

2026. Június 13. 09:00, szombat | Belföld

Nemsokára érvényüket vesztik a régi személyi igazolványok

Ezt érdemes észben tartani. 2000 előtt kiállított személyigazolványok 2026. augusztus 3-án lejárnak. A csere ingyenes, de időben érdemes intézni.