Városlista
2025. június 13, péntek - Antal, Anett

Hírek

2025. Március 04. 07:21, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a kapcsolattartás az amerikai adminisztráció és a magyar kormány között

Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a kapcsolattartás az amerikai adminisztráció és a magyar kormány között

Az amerikai adminisztráció és a magyar kormány között folyamatos a kapcsolattartás, a kommunikáció a technikai szinttől a különböző politikai szinteken át a legfelsőbb vezetői szintig

- közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető sajtótájékoztatóján újságírói kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a tárgyalások legfontosabb témája most az ukrajnai béke megteremtése.

"Rendszeresen beszélünk egymással, egyeztetjük egymással az álláspontjainkat a fontos kérdésekben"- emelte ki.

"A miniszterelnök úr is beszélt az amerikai elnökkel, és a héten is lesznek még magas szintű kapcsolatfelvételek, kontaktusok az elnöki adminisztráció és a magyar kormány között"
- tette hozzá.

Illetve tudatta, hogy a tárgyalások legfontosabb témája most a béke megteremtése, mert "látszik, hogy számos európai vezető próbálja megakadályozni Donald Trump béketörekvéseit".

"Mi, akik itt három éve élünk a háború árnyékában és a háború szomszédságában, abszolút támogatjuk Donald Trump békeerőfeszítéseit. Pontosan tudjuk, hogy egy amerikai-orosz megállapodás jelenti az egyetlen utat a békéhez a térségben, így az elkövetkezendő időszak európai vitáiban is ennek megfelelően veszünk részt"
- mondta.

Szijjártó Péter az e heti európai uniós csúcstalálkozó kapcsán közölte, hogy stratégiai különbség van az ukrajnai háborút illetően a békepárti és a háborúpárti szereplők között, ezt pedig nem lehet áthidalni "semmilyen kommunikációs trükkel vagy szövegezéssel", épp ezért javasolta azt Orbán Viktor, hogy ne legyen a zárónyilatkozatra még csak javaslat sem Ukrajna vonatkozásában, mert nem lesz egyetértés.

"Mi azt akarjuk, hogy a háború véget érjen, a többiek vagy a többiek egy jelentős része meg meg akarja hosszabbítani a háborút. Folytatni akarják a háborút. A kettő között nincs közös nevező. Tehát hogyha erről vitát akarnak, annak nem lehet más a vége, mint a megosztottság képe, amit az Európai Unió közvetíteni tud. Szerintünk ezt meg jobb lenne elkerülni"- jelentette ki.

Az előző napi londoni tanácskozással kapcsolatban pedig azt mondta, hogy a magyar kormánynak nincs semmi keresnivalója a"háborúpártiak" tárgyalásain.

"Mi nem a háború meghosszabbítását akarjuk, mi békét akarunk, a háború lezárását akarjuk. Ezért nekünk nem kell ott lenni semmi olyan tanácskozáson, ahol arról döntenek, hogy a háborút meg kell hosszabbítani. Mi békepártiak vagyunk"
- szögezte le.

A miniszter végül arra is kitért, hogy az orosz személyek elleni szankciók meghosszabbításának ügyében jelenleg az Európai Bizottság térfelén pattog a labda, ugyanis a brüsszeli testület nemrég négy pontban adott garanciát arra, hogy biztonságban lesz Magyarország energiaellátása Ukrajna vonatkozásában, s ezekből kettőt máris megsértettek.

Emlékeztetett arra is, hogy előző nap levélben fordult az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjéhez, hogy még érvényesnek tekintik-e ezeket a biztosítékokat.

"Én a magam részéről megvárnám a választ, és utána meg majd természetesen döntést fogunk hozni. Március 10-ig van még egy kis időnk, jogilag addig kell dönteni az Európai Unióban a szankciós rendszer személyekre vonatkozó részének meghosszabbításáról"
- mutatott rá.

Címkék: Szijjártó Péter, USA

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 13. 06:36, péntek | Belföld

Agrometeorológia: folytatódik a csapadékszegény időjárás

Folytatódik a csapadékszegény időjárás, az ország túlnyomó részén tovább szárad majd a talaj és az aszály fokozódására lehet számítani - írta a HungaroMet zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

2025. Június 13. 06:35, péntek | Belföld

MÁV-vezérigazgató: a Siemens által szállított valamennyi sorompó teljes körű átvizsgálása indult

A Siemens által szállított valamennyi magyarországi sorompón karbantartási és üzemeltetési auditot végez a cég, amely a jövő hét közepéig tart

2025. Június 12. 07:32, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: Brüsszel foghatja a fejét, miközben az amerikaiak és a kínaiak megállapodtak egymással

Magyarország számára jó hír az amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás véglegesítése, Brüsszel viszont foghatja a fejét - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Facebookon.

2025. Június 12. 07:31, csütörtök | Belföld

Polt Pétert választották az Alkotmánybíróság elnökévé

Polt Pétert választotta az Alkotmánybíróság (Ab) elnökévé szerdán az Országgyűlés, új legfőbb ügyésznek pedig Nagy Gábor Bálintot választották meg.